Updated on: 19.04.2019

People's Republic of China Guangzhou (CHN) - Men
50m Freestyle
United States of America - USA Anthony Ervin
Great Britain - GBR Ben Proud
Italy - ITA Andrea Vergani
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
100m Freestyle
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
Belgium - BEL Pieter Timmers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
South Africa - RSA Chad Le Clos
200m Freestyle
People's Republic of China - CHN Sun Yang
South Africa - RSA Chad Le Clos
Lithuania - LTU Danas Rapsys
People's Republic of China - CHN Wang Shun
400m Freestyle
Italy - ITA Gabriele Detti
People's Republic of China - CHN Sun Yang
Australia - AUS Jack McLoughlin
Ukraine - UKR Mykhailo Romanchuk
50m Backstroke
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
Romania - ROU Robert Glinta
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
United States of America - USA Michael Andrew
100m Backstroke
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
Japan - JPN Ryosuke Irie
Romania - ROU Robert Glinta
200m Backstroke
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
Japan - JPN Ryosuke Irie
Lithuania - LTU Danas Rapsys
People's Republic of China - CHN Li Guangyuan
50m Breaststroke
Brazil - BRA Joao Gomes Jr
Italy - ITA Fabio Scozzoli
Brazil - BRA Felipe Lima
United States of America - USA Michael Andrew
100m Breaststroke
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
Netherlands - NED Arno Kamminga
Italy - ITA Fabio Scozzoli
United States of America - USA Michael Andrew
200m Breaststroke
Kazakhstan - KAZ Dmitry Balandin
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
Japan - JPN Ippei Watanabe
People's Republic of China - CHN Qiu Haiyang
50m Butterfly
Great Britain - GBR Ben Proud
Brazil - BRA Nicholas Santos
Ukraine - UKR Andriy Govorov
United States of America - USA Michael Andrew
100m Butterfly
South Africa - RSA Chad Le Clos
Russian Federation - RUS Andrei Minakov
United States of America - USA Michael Andrew
People's Republic of China - CHN Li Zhuhao
200m Butterfly
Japan - JPN Masato Sakai
South Africa - RSA Chad Le Clos
People's Republic of China - CHN Li Zhuhao
People's Republic of China - CHN Wang Zhou
200m Ind. Medley
People's Republic of China - CHN Wang Shun
People's Republic of China - CHN Qin Haiyang
United States of America - USA Michael Andrew
People's Republic of China - CHN Wang Yizhe
People's Republic of China Guangzhou (CHN) - Women
50m Freestyle
Denmark - DEN Pernille Blume
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
Australia - AUS Cate Campbell
100m Freestyle
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Australia - AUS Cate Campbell
Denmark - DEN Pernille Blume
Australia - AUS Bronte Campbell
200m Freestyle
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
People's Republic of China - CHN Li Bingjie
People's Republic of China - CHN Wang Jianjiahe
Hungary - HUN Katinka Hosszu
400m Freestyle
People's Republic of China - CHN Li Bingjie
People's Republic of China - CHN Wang Jianjiahe
People's Republic of China - CHN Zhang Yuhan
Hungary - HUN Katinka Hosszu
50m Backstroke
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
People's Republic of China - CHN Liu Xiang
Great Britain - GBR Georgia Davies
Australia - AUS Emily Seebohm
100m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
Australia - AUS Emily Seebohm
Great Britain - GBR Georgia Davies
200m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
Australia - AUS Emily Seebohm
People's Republic of China - CHN Peng Xuwei
People's Republic of China - CHN Liu Yaxin
50m Breaststroke
United States of America - USA Molly Hannis
Great Britain - GBR Imogen Clark
People's Republic of China - CHN Ye Shiwen
People's Republic of China - CHN Feng Junyang
100m Breaststroke
United States of America - USA Molly Hannis
People's Republic of China - CHN Ye Shiwen
Great Britain - GBR Imogen Clark
People's Republic of China - CHN Yu Jingyao
200m Breaststroke
People's Republic of China - CHN Ye Shiwen
People's Republic of China - CHN Yu Jingyao
People's Republic of China - CHN He Yun
United States of America - USA Mollis Hannis
50m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
Australia - AUS Cate Campbell
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
100m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
United States of America - USA Dana Vollmer
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
200m Butterfly
People's Republic of China - CHN Zhang Yuhan
Hungary - HUN Katinka Hosszu
People's Republic of China - CHN Yufei Zhang
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
200m Ind. Medley
Hungary - HUN Katinka Hosszu
Republic of Korea - KOR Seoyeong Kim
People's Republic of China - CHN Zhou Min
People's Republic of China - CHN Zhang Sishi
Hungary Budapest (HUN) - Men
50m Freestyle
United States of America - USA Anthony Ervin
Great Britain - GBR Ben Proud
Brazil - BRA Bruno Fratus
Italy - ITA Andrea Vergani
100m Freestyle
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
Belgium - BEL Pieter Timmers
France - FRA Mehdy Mettela
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
200m Freestyle
People's Republic of China - CHN Sun Yang
South Africa - RSA Chad Le Clos
Lithuania - LTU Danas Rapsys
Russian Federation - RUS Aleksandr Krasnykh
400m Freestyle
People's Republic of China - CHN Sun Yang
Ukraine - UKR Mykhailo Romanchuk
Russian Federation - RUS Aleksandr Krasnykh
Lithuania - LTU Danas Rapsys
50m Backstroke
United States of America - USA Matt Grevers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
Romania - ROU Robert Glinta
United States of America - USA Justin Ress
100m Backstroke
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
United States of America - USA Matt Grevers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
Russian Federation - RUS Evgeny Rylov
200m Backstroke
Russian Federation - RUS Evgeny Rylov
United States of America - USA Jacob Pebley
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
Lithuania - LTU Danas Rapsys
50m Breaststroke
Brazil - BRA Joao Gomes Jr
Italy - ITA Fabio Scozzoli
Brazil - BRA Felipe Lima
United States of America - USA Michael Andrew
100m Breaststroke
United States of America - USA Kevin Cordes
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
Italy - ITA Fabio Scozzoli
Great Britain - GBR Ross Murdoch
200m Breaststroke
Kazakhstan - KAZ Dmitry Balandin
United States of America - USA Josh Prenot
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
Japan - JPN Ippei Watanabe
50m Butterfly
Great Britain - GBR Ben Proud
Brazil - BRA Nicholas Santos
Ukraine - UKR Andriy Govorov
United States of America - USA Michael Andrew
100m Butterfly
South Africa - RSA Chad Le Clos
Hungary - HUN Laszlo Cseh
Hungary - HUN Kristof Milak
Italy - ITA Piero Codia
200m Butterfly
Japan - JPN Masato Sakai
South Africa - RSA Chad Le Clos
Hungary - HUN Laszlo Cseh
Hungary - HUN Kristof Milak
200m Ind. Medley
People's Republic of China - CHN Wang Shun
United States of America - USA Chase Kalisz
Germany - GER Philip Heintz
Switzerland - SUI Jeremy Desplanches
Hungary Budapest (HUN) - Women
50m Freestyle
Denmark - DEN Pernille Blume
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Egypt - EGY Farida Osman
Brazil - BRA Etiene Medeiros
100m Freestyle
Canada - CAN Penny Oleksiak
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Denmark - DEN Pernille Blume
Italy - ITA Federica Pellegrini
200m Freestyle
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Italy - ITA Federica Pellegrini
Russian Federation - RUS Veronika Popova
People's Republic of China - CHN Li Bingjie
400m Freestyle
People's Republic of China - CHN Li Bingjie
People's Republic of China - CHN Wang Jianjiahe
Hungary - HUN Ajna Kesely
Great Britain - GBR Holly Hibbott
50m Backstroke
Brazil - BRA Etiene Medeiros
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
Great Britain - GBR Georgia Davies
Russian Federation - RUS Anastasia Fesikova
100m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
Great Britain - GBR Georgia Davies
Australia - AUS Emily Seebohm
200m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
Australia - AUS Emily Seebohm
Hungary - HUN Katalin Burian
Italy - ITA Margherita Panziera
50m Breaststroke
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
United States of America - USA Katie Meili
United States of America - USA Molly Hannis
Great Britain - GBR Imogen Clark
100m Breaststroke
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
United States of America - USA Katie Meili
United States of America - USA Molly Hannis
Great Britain - GBR Siobhan O'Connor
200m Breaststroke
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
Hungary - HUN Eszter Bekesi
United States of America - USA Mollis Hannis
United States of America - USA Katie Meili
50m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Egypt - EGY Farida Osman
Canada - CAN Penny Oleksiak
Denmark - DEN Pernille Blume
100m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Canada - CAN Penny Oleksiak
United States of America - USA Dana Vollmer
Egypt - EGY Farida Osman
200m Butterfly
Spain - ESP Mireia Belmonte
Germany - GER Franziska Hentke
Great Britain - GBR Alys Thomas
Hungary - HUN Katinka Hosszu
200m Ind. Medley
Hungary - HUN Katinka Hosszu
Great Britain - GBR Siobhan O'Connor
Republic of Korea - KOR Seoyeong Kim
Hungary - HUN Zsuzsanna Jakabos
United States of America Indianapolis (USA) - Men
50m Freestyle
United States of America - USA Anthony Ervin
Brazil - BRA Bruno Fratus
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
United States of America - USA Michael Andrew
100m Freestyle
Russian Federation - RUS Vladimir Morozov
Belgium - BEL Pieter Timmers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
United States of America - USA Townley Haas
200m Freestyle
People's Republic of China - CHN Sun Yang
United States of America - USA Townley Haas
Lithuania - LTU Danas Rapsys
People's Republic of China - CHN Wang Shun
400m Freestyle
Italy - ITA Gabriele Detti
People's Republic of China - CHN Sun Yang
Ukraine - UKR Mykhailo Romanchuk
Lithuania - LTU Danas Rapsys
50m Backstroke
United States of America - USA Matt Grevers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
Romania - ROU Robert Glinta
United States of America - USA Ryan Murphy
100m Backstroke
United States of America - USA Ryan Murphy
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
United States of America - USA Matt Grevers
Russian Federation - RUS Kliment Kolesnikov
200m Backstroke
United States of America - USA Ryan Murphy
United States of America - USA Jacob Pebley
People's Republic of China - CHN Xu Jiayu
Lithuania - LTU Danas Rapsys
50m Breaststroke
Brazil - BRA Joao Gomes Jr
Italy - ITA Fabio Scozzoli
Brazil - BRA Felipe Lima
United States of America - USA Michael Andrew
100m Breaststroke
United States of America - USA Cody Miller
United States of America - USA Kevin Cordes
Netherlands - NED Arno Kamminga
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
200m Breaststroke
Kazakhstan - KAZ Dmitry Balandin
United States of America - USA Josh Prenot
Russian Federation - RUS Anton Chupkov
Netherlands - NED Arno Kamminga
50m Butterfly
Brazil - BRA Nicholas Santos
Ukraine - UKR Andriy Govorov
United States of America - USA Michael Andrew
Russian Federation - RUS Oleg Kostin
100m Butterfly
Italy - ITA Piero Codia
United States of America - USA Jack Conger
United States of America - USA Michael Andrew
Ukraine - UKR Andriy Govorov
200m Butterfly
United States of America - USA Chase Kalisz
United States of America - USA Jack Conger
United States of America - USA Justin Wright
United States of America - USA Zach Harting
200m Ind. Medley
People's Republic of China - CHN Wang Shun
United States of America - USA Chase Kalisz
United States of America - USA Josh Prenot
United States of America - USA Michael Andrew
United States of America Indianapolis (USA) - Women
50m Freestyle
Denmark - DEN Pernille Blume
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
Egypt - EGY Farida Osman
100m Freestyle
Canada - CAN Penny Oleksiak
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Denmark - DEN Pernille Blume
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
200m Freestyle
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Canada - CAN Penny Oleksiak
United States of America - USA Leah Smith
United States of America - USA Melanie Margalis
400m Freestyle
United States of America - USA Leah Smith
Hungary - HUN Katinka Hosszu
United States of America - USA Melanie Margalis
United States of America - USA Hali Flickinger
50m Backstroke
Brazil - BRA Etiene Medeiros
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
Russian Federation - RUS Anastasia Fesikova
Canada - CAN Kylie Masse
100m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
People's Republic of China - CHN Fu Yuanhui
Canada - CAN Kylie Masse
United States of America - USA Kathleen Baker
200m Backstroke
Hungary - HUN Katinka Hosszu
Canada - CAN Kylie Masse
United States of America - USA Kathleen Baker
Italy - ITA Margherita Panziera
50m Breaststroke
United States of America - USA Lilly King
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
United States of America - USA Molly Hannis
United States of America - USA Bethany Galat
100m Breaststroke
United States of America - USA Lilly King
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
United States of America - USA Molly Hannis
United States of America - USA Micah Sumrall
200m Breaststroke
Russian Federation - RUS Yulia Efimova
United States of America - USA Bethany Galat
United States of America - USA Micah Sumrall
United States of America - USA Lilly King
50m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Netherlands - NED Ranomi Kromowidjojo
Egypt - EGY Farida Osman
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
100m Butterfly
Sweden - SWE Sarah Sjostrom
Canada - CAN Penny Oleksiak
United States of America - USA Dana Vollmer
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
200m Butterfly
Hungary - HUN Katinka Hosszu
United States of America - USA Hali Flickinger
United States of America - USA Kelsi Worrell Dahlia
United States of America - USA Leah Smith
200m Ind. Medley
Hungary - HUN Katinka Hosszu
United States of America - USA Kathleen Baker
Canada - CAN Sydney Pickrem
United States of America - USA Melanie Margalis